تغییر رویکرد از توسعه کم آب بر به توسعه آب اندوز                برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری اولین جشنواره ملی آب
  اخبار همایش
تغییر رویکرد از توسعه کم آب بر به توسعه آب اندوز
دبیر جشنواره ملی آب گفت: این رویداد تخصصی با هدف تغییر ریل‌گذاری توسعه کشور از آب‌بر به آب‌اندوز پنجم تیر ماه برگزار خواهد شد.
1398/02/26 ادامه مطلب


برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری اولین جشنواره ملی آب
جلسه شورای سیاستگذاری اولین جشنواره ملی آب با حضور دکتر اسکندر امیدی نیا، معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست و ریاست دانشکده محیط زیست، دکتر رضا مکنون، ریاست جشنواره، دکتر محمدرضا فرزانه دبیر جشنواره ، دکتر علوی مدیر گروه توسعه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و خانم ژیلا مهدی آقایی مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست در تاریخ 25 اردیبهشت ماه 1398 برگزار گردید.
1398/02/25 ادامه مطلب


نکات مهم جهت ارسال آثار
جهت ارسال آثار به اولین جشنواره ملی آب موارد زیر از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد:
1398/01/27 ادامه مطلب


تمدید مهلت دریافت آثار
پیرو پیگیری های صورت پذیرفته از استان های مختلف و با توجه به تأکید شورای سیاستگذاری جشنواره در ابراز همدردی با استان های سیل زده و ایجاد فرصت برابر برای همه استان ها، مهلت ارسال آثار به اولین جشنواره ملی آب تا تاریخ 15 خرداد (روز جهانی محیط زیست) تمدید شد.
1398/01/26 ادامه مطلب


تبریک سال نو
یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد راتبریک و تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت و معنویت را از درگاه خداوند متعال و سبحان برای شما مسئلت می نماییم .
1398/01/01 ادامه مطلب


آغاز به کار اولین جشنواره ملی آب
اولین جشنواره ملی آب با تمرکز بر نقش فناوری های نوین در صیانت از منابع آب و محیط زیست بوسیله دانشکده محیط زیست کرج برگزار خواهد شد
1397/12/22 ادامه مطلب


 اولین جشنواره ملی آب و اولین کارگاه اموزش برنامه نویسی به دانش آموزان با رویکرد صیانت از منابع آب و حفاظت از محیط زیست با همکاری دانشکده محیط زیست کرج و آکادمی فرنیا
برگزاری اولین کارگاه آموزشی برنامه نویسی اسکرچ توسط موسسه برنامه نویسان جوان فرنیا قشم همزمان در دانشکده محیط زیست کرج و آکادمی فرنیا در جزیره قشم در هفته افتتاحیه جشنواره ملی آب برای ۵۵۰ دانش آموز، معلم ، دانشجو و مسئولین کانون های پرورش فکری کودک و نوجوان با رویکرد صیانت از منابع اب و حفاظت از محیط زیست از تاریخ ۱۳ تا ۲۲ اسفند .
1397/12/21 ادامه مطلب


برگزاری کارگاه آموزشی برنامه نویسی به زبان کودکان (Scratch) با هدف صیانت از منابع آب و محیط زیست
کارگاه آموزشی برنامه نویسی به زبان کودکان (Scratch) در تاریخ شانزدهم اسفند ماه 1397 با حضور دانش آموزان، دانشجویان و مربیان کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دانشکده محیط زیست برگزار گردید.
1397/12/16 ادامه مطلب


برگزاری کارگاه آموزشی برنامه نویسی به زبان کودکان (Scratch) با هدف صیانت از منابع آب و محیط زیست
کارگاه آموزشی برنامه نویسی به زبان کودکان (Scratch) در تاریخ سیزدهم اسفند ماه 1397 در دو گروه صبح و عصر با حضور دانش آموزان، دانشجویان و مربیان کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دانشکده محیط زیست برگزار گردید.
1397/12/13 ادامه مطلب


خشک‌تر شدن مناطق خشک و سیلابی شدن مناطق پرباران یکی از معضلات جدی است که در کنار تهدیدات ناشی از سایر بلایای طبیعی تبعات بسیاری را برای کشور به همراه خواهد داشت

نگاهی به گذشته نشان می‌دهد که باوجود رخداد سیلاب‌هایی همچون سیلاب ماه‌های اخیر، اما در مجموع بخش عمده میهن عزیزمان را مناطق خشک و نیمه‌خشک پوشش داده است. شرایطی که در گذشته، ایرانیان با رویکردی خردمندانه سازگاری با کم‌آبی را محور قرار داده و با خلق شاهکارهایی همچون قنات و آب‌انبارها، بهره‌برداری پایدار از منابع آب سطحی و زیرزمینی  را به جهانیان درس داده‌اند

اما چه اتفاقی افتاده که سابقه تاریخی خود را فراموش کرده‌ایم و در شرایط کنونی نه‌تنها نمی‌توانیم ادعا کنیم که در مسیر سازگاری با کم‌آبی هستیم بلکه رویکردی مبتنی بر توسعه آب­بر را در پیش‌گرفته‌ایم؟ رویکردی که در صدسال اخیر باعث ایجاد تبعات گسترده‌ای برای منابع استراتژیک آب زیرزمینی گردیده و از سوی دیگر با دخالت‌های انسانی همچون سدسازی‌های افراطی و انتقال آب بین حوضه‌ای، توازن سیستم‌های طبیعی را بر هم زده و باعث گردیده بلایایی همچون سیلاب اخیر، خسارات بیشتری را به همراه داشته باشد

دانشکده محیط‌زیست با بهره‌گیری از نظرات خبرگان علوم مختلف و با همکاری دفتر توسعه منطقه‌ای مرکز پژوهش‌های مجلس شورا اسلامی، مبنا تمامی این مشکلات را در ریل‌گذاری نادرست توسعه‌ای کشور می‌داند، اقدام به جایگزینی رویکردی متفاوت جهت بسترسازی در خصوص «توسعه آب اندوز» کرده است. هدف اصلی این رویکرد شناسایی شیوه‌هایی از کسب‌وکارهای سبز (دوست دار محیط‌زیست) است که می‌تواند ارزش‌افزوده اقتصادی بیشتر (نسبت به وضعیت موجود) را در شرایطی محقق سازد که کمترین نیاز به مصرف منابع پایه همچون منابع ارزشمند آب وجود داشته باشد. پس از "شناسایی، معرفی و ارائه آموزش‌های مرتبط"، ایجاد سازوکارهای انگیزشی جهت حرکت نسل جوان از دریچه برگزاری جشنواره‌های ملی آب در دستور کار قرار دارد

اولین جشنواره ملی آب، در اسفند 1397 با این رویکرد و با برگزاری چندین کارگاه آموزشی برنامه‌نویسی اسکرچ برای 600 دانش‌آموز رونمایی و شروع به‌کار کردبرنامه‌نویسی اسکرچ یکی از رویکردهای پایه‌ای و مبنایی است که عمیق شدن در آمار مرتبط با آن زنگ خطری جدی را برای آینده کشور به صدا درمی‌آورد آماری که نه‌تنها نشان می‌دهد که از کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه به‌مراتب عقب هستیم بلکه آمار کشور ما تنها 8 درصد آمار کودکان برنامه‌نویس افغانستان را به خود اختصاص می­دهد (کشور افغانستانی که در حوضه آبریز مشترک بالادست ما می‌باشد و بیشتر از این کشور ضرورت دارد که کشور ما با توجه به اینکه از نظر هیدرولوژیکی در پایین‌دست قرارگرفته‌ایم باید به دنبال توسعه آب اندوز باشیم.)


اولین جشنواره ملی آب با تمرکز بر نقش فن‌آوری‌های نوین در صیانت از منابع آب و محیط‌زیست از روز ملی آب در تاریخی 13 اسفند 1397 شروع به‌کار کرد و مهلت ارسال آثار تا روز جهانی محیط‌زیست (15 خردادماه 1398) می­باشد. برگزاری جشنواره در نیمه دوم خردادماه 1398 می‌باشد ارسال آثار از طریق وب‌سایت جشنواره به آدرس iwf-coe.ir امکان‌پذیر می‌باشد.

  ساختار جشنواره

  محورهای جشنواره
قالب های محیط زیستی در طراحی وب سایت

استارت آپ مشاغل خانگی سبز

برنامه نویسی اسکرچ

نرم افزارهای کاربردی

انیمیشن

محتوای دیجیتال

طراحی بازی

کلیپ
برای دریافت راهنمای ارسال آثار بر روی لینک زیر کلیک کنید.دبیرخانه جشنواره
آدرس دبیرخانه جشنواره: کرج- میدان استاندارد- دانشکده محیط زیست
تلفن : 02632803027 داخلی 189
تلفکس: 02632827553
ایمیل: Safa.coe@gmail.com  
روز شمار همایش

030
  برگزار کنندگان
  حامیان