| اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

اخلاق محيط زيستي و جنگ‌هاي وراي مرزهاي انسانيت

در چند سال گذشته به دليل پاره‌يي كم تجربگي‌ها و چنان كه برخي بزرگان اخلاق و سياست آن را «بي‌اخلاقي و بداخلاقي» نام گذاشتند، جمهوري اسلامي ايران از مشاركت فعالانه و تاثيرگذار در بسياري از حوزه‌هاي بين‌المللي بازماند. گاهي خودمان از دور ميز بلند شديم و گاهي بهانه و گزك دست مخالفان و مغرضان داديم اما يك سالي است...

در چند سال گذشته به دليل پاره‌يي كم تجربگي‌ها و چنان كه برخي بزرگان اخلاق و سياست آن را «بي‌اخلاقي و بداخلاقي» نام گذاشتند، جمهوري اسلامي ايران از مشاركت فعالانه و تاثيرگذار در بسياري از حوزه‌هاي بين‌المللي بازماند. گاهي خودمان از دور ميز بلند شديم و گاهي بهانه و گزك دست مخالفان و مغرضان داديم اما يك سالي است...
 
زیست بوم/دکتر اصغر محمدی فاضل*: كساني كه تجربه فعاليت‌هاي بين‌المللي دارند خوب مي‌دانند كه براي حذف شدن از ميزي كه همه دور آن نشسته‌اند نياز به انرژي زيادي نيست، كافي است تندخويي كنيد، به ديگران اجازه حرف زدن ندهيد و بخواهيد با روش خودتان جهان را مديريت كنيد. آنوقت خيلي ساده حذف مي‌شويد و تا وقتي ديگران را لال بخواهيد و نادان بدانيد و به همان روش سخن بگوييد هيچ‌كس تلاش نمي‌كند شما را به دور ميز برگرداند. آنگاه مي‌فهميد كه بازگشت به دايره ديپلماسي و گفتمان مثل صعود از قعر جدول ليگ، كاري بس دشوار است.

در چند سال گذشته به دليل پاره‌يي كم تجربگي‌ها و چنان كه برخي بزرگان اخلاق و سياست آن را «بي‌اخلاقي و بداخلاقي» نام گذاشتند، جمهوري اسلامي ايران از مشاركت فعالانه و تاثيرگذار در بسياري از حوزه‌هاي بين‌المللي بازماند. گاهي خودمان از دور ميز بلند شديم و گاهي بهانه و گزك دست مخالفان و مغرضان داديم اما يك سالي است كه با حمايت رهبري نظام اراده فوري و مثبت براي بازگشت محترمانه و مقتدرانه به ميز مذاكرات وجود دارد. محيط زيست يكي از عرصه‌هايي است كه سياستمداران تلاش مي‌كنند در نشست‌هاي سياسي آن را در تصميم‌هاي‌شان لحاظ كنند. در واقع خواست و اراده عمومي باعث شده است كه تصميم‌گيران نيز محيط زيست را نه به عنوان يك فرع بلكه به عنوان عنصري كليدي به شمار بياورند.

نخستين «نشست بين‌المللي اخلاق محيط زيستي» كه با همت دانشگاه محيط زيست و مشاركت سازمان حفاظت محيط زيست و انستيتو علوم و فناوري‌هاي محيط زيستي سازمان همكاري اقتصادي اكو در تهران برگزار شد، گامي هوشمندانه در همين راستا بود. با نيت بازگشت محترمانه و مقتدرانه به صندلي گفتمان و البته گامي فراتر از آن يعني گردآوردن متخصصاني خوشنام و شناخته شده از كشورهاي ديگر پيرامون ايران اسلامي؛ حلقه‌يي دور نگين. چهره‌هاي برجسته‌يي در اين نشست يك روزه حاضر شدند و در خصوص اهميت موضوع اخلاق در محيط زيست و از برخورد مسوولانه با اين مقوله سخن گفتند و ايده‌پردازي كردند.

اين روزها كه آثار زخم بر تن غزه دل هر وجدان بيداري را مي‌آزارد و در همين اطراف خودمان گروه‌هايي با پرچم دين، اخلاق را به سخره گرفته‌اند و خون بازي مي‌كنند، شايد سخن گفتن از اخلاق محيط‌زيستي چندان باب روز نباشد. خرده بگيرند كه وسط شليك توپ و تانك، اين كارها شبيه هوا كردن فشفشه است. اما اثرات منفي اين جنگ و ستيزها بر بدنه محيط زيست را سال‌ها بعد خواهيم ديد. همان‌طور كه ريزگردهاي رهآورد عراق بيش از آنكه نتيجه خشكسالي باشند اتفاقا محصول جنگ و جدل‌هاي سياسي هستند. آن روزها هم به اعتراضات ما خرده مي‌گرفتند كه «وسط شليك توپ و تانك، اين كارها شبيه هوا كردن فشفشه است».

هم آوايي اخلاق و محيط زيست اتفاق مباركي است و بايد مراقب بود تا اين چراغ تازه روشن شده گرفتار تندباد قضاوت‌هاي عجولانه و خاموشي ناشي از كم توجهي نشود. محيط زيست مرز نمي‌شناسد و تاوان خطاي جنگ سالاران تندخو در آن سوي مرزها را كودكي معصوم در همسايگي ما مي‌دهد. تجربه سال‌هاي اخير نشان داده كه انسان‌ها تنها با گلوله كشته نمي‌شوند، گاهي آثار خطاهاي استراتژيك مجادله با طبيعت به شكل تندباد، سيل، خشكسالي، ريزگرد، آتش، بيماري، تشعشع، آلودگي و امثالهم مي‌توانند به اندازه يك جنگ تمام عيار خطرناك باشند.

*دبير نشست بين‌المللي اخلاق محيط زيستي

روزنامه اعتماد
 


بازگشت1393/06/22
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !